Kapela

Fleret již jednoznačně patří mezi legendy na naší hudební scéně. Svým osobitým, originálním a neopakovatelným projevem baví fanoušky po celé zemi a také daleko za hranicemi. Během 33 let natočil víc než patnáct alb a může se pochlubit téměř 180 písničkami, kdy nejedna z nich zlidověla. Fleretu předcházely kapely Šperhák a Šperk. Proto musím v jeho bohaté historii až do roku 1982, abychom poznali důležité začátky, a měli tak ucelený přehled o životě "valašského pokladu". U zrodu toho všeho tehdy stáli Zdeněk Hrachový, přezdívaný Hrach, a Petr Chrastina. Oba měli čerstvě po vojně...

V roce 1982 se kytarové duo Hrachový - Chrastina rozšiřuje o zpěvačku Simonu Královou, která se může pochlubit hudebním vzděláním, což znamená, že pány naučila určité harmonii, vedení hlasových linek, tvorbu vokálů a tak podobně. V prosinci oficiálně vzniká trio Šperhák.

V lednu 1983 se Šperhák poprvé hlásí do okresního kola Porty, která se koná v Gotwaldově. Díky Portě do kapely přichází kontrabasista a baskytarista Stanislav Pavelka, který také kapelu seznámí s textařem Liborem Myslivečkem, a začal tak vznikat velmi kvalitní textový materiál a samozřejmě i dlouholetá spolupráce. Vzniká několik demosnímků. Zvuk je navíc obohacen o kontrabas, se kterým Šperháku vypomohl Petr Chlub. Na podzim s kapelou začíná hrát David Šedivý, který obstarává flétny a klavír, v prosinci odchází z kapely zpěvačka Simona Králová. Skupina se přejmenovává na Šperk a zacvičuje baskytaristu Pavla Husára, zvaného Kačes. Tím startuje další éra s velmi úspěšnou sestavou Hrachový (akustická kytara) - Šedivý (flétny, klavír) - Chrastina (akustická kytara) - Husár (baskytara).

V lednu roku 1984 do kapely přichází zpěvačka Jana Dubnická. Na jaře se přidává ke kapele druhý textař Jan Mrlík a přináší další povedené texty. V květnu přichází velký zlom v historii skupiny, protože ze Šperku se definitivně stává FLERET. V červnu z kapely odchází Jana Dubnická a toho času se s kapelou seznamuje Vlasta Redl, což mělo pro Fleret a Vlastu obrovský a zásadní vliv. 8. února roku 1985 se Fleret zúčastní okresního kola Porty v Gotwaldově, z prvního místa postupuje do Brna a tam z třetího místa přímo do finále, které se odehrává na Lochotíně v Plzni a Fleret zde vystoupí s písní Bečva, kterou napsal Redl a Hrach zhudebnil.

Na začátku roku 1986 je z kapely vyhozen flétnista David Šedivý, aby se v březnu v plné síle vrátil i s novou posilou - zpěvačkou Táňou Březinovou. Fleret opět vyráží na plzeňskou Portu, aby s písní Letiště získal spolu s Vlastou Redlem Autorskou Portu. Po Portě v kapele končí Táňa Březinová a v létě dává výpověď také kytarista a spolu zakládající člen Petr Chrastina.

V létě roku 1987 se Fleret a Vlasta Redl vydávají potřetí na Portu do Plzně, aby představili píseň Večer křupavých srdíček. Za perfektní výkon si kapela odnáší Interpretační Portu a pomalu se dostává do povědomí hudebních fanoušků po celé republice. V září z kapely definitivně odchází kytarista Petr Chrastina a místo něj nastupuje Zdeněk Jurásek a další posilou je violoncellista Pavel Barnáš, přezdívaný Čutorka.

V roce 1988 z kapely odchází David Šedivý. Fleret natáčí ve studiu čtveřici písniček na EP Sbohem galánečko. Ve studiu je kapela s novými členy Zdeňkem Juráskem, Pavlem Barnášem a také s dalším nováčkem Lubošem Kovářem, výborným flétnistou a kytaristou.

V roce 1989 se na trhu objevuje EP Sbohem galánečko. Fleret koncertuje také ve Francii a před Vánocemi se vydává do Vídně, kde hraje s úspěchem koledy české i moravské.

V lednu 1990 se do kapely vrací spolu zakládající člen a kytarista Petr Chrastina a pomalu se začíná připravovat první regulérní deska Fleretu pro natěšené fanoušky, kterých stále přibývá.

V dubnu 1991 Fleret natáčí první desku Tož vitajte, ogaři!. Ta krásně mapuje "fleretí" tvorbu od roku 1982 až do začátku devadesátých let ve složení Hrachový - Husár - Jurásek - Chrastina. Mezi hosty se objevili například Pavel Barnáš, Jan Valendin (bicí, piáno), David Šedivý (zpěv) nebo Stáňa Bartošík (housle).

V roce 1992 se houslista Stáňa Bartošík definitivně stává stabilním členem Fleretu a přivádí s sebou také nového bubeníka Jiřího Hlavničku, zvaného Heglas. V nové sestavě Hrachový - Husár - Bartošík - Chrastina - Hlavnička se tak začínají připravovat písničku na druhou desku.

Od března 1993 natáčí Fleret  své druhé LP. V dubnu dostává výpověď kytarista Petr Chrastina a volné místo zaplňuje čerstvý maturant Vladan Heča, přezdívaný Číňan. LP vychází v září pod názvem Secondhand za hubičku. Zvuk Fleretu začíná být opravdu rázem tvrdší. Počet fanoušků stále roste. Rodí se dva zbrusu nové videoklipy k písni To sa nerozchodí a Kurnikšopatožtone.

Jednoho dne roku 1994 se Zdeněk Hrachový dává do řeči s legendou lidové písně Jarmilou Šulákovou. Během listopadu se kapela zavírá do studia, aby nahrála třetí řadovou desku, na dlouhé roky nejúspěšnější a u fanoušků nejoblíbenější.

Začátkem července roku 1995 vychází třetí deska Fleretu s názvem Zafúkané. Premiéru s kapelou zažívá i Jarmila Šuláková, díky čemuž dochází k ještě mnohem intenzivnějšímu spojení rockové muziky s folklorem a také získává další posluchače. K titulní písničce Zafúkané vzniká videoklip. Během října Fleret nahrává první společnou desku s valašskou královnou. Rok 1995 byl pro Fleret zlomový také z toho důvodu, že se stal zcela profesionální kapelou.

Očekávaná první společná deska Fleretu a Jarmily Šulákové vychází v roce 1996 a nese název Fleret a Jarmila Šuláková. Kačese nahrazuje zapálený vinař z Napajedel Vladimír Mokráš, přezdívaný Dědek. Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vzniká videoklip k písni Juro, ty už nejsi to, co býval.

V lednu 1997 se kapela ve složení Hrachový - Bartošík - Hlavnička - Heča - Mokráš opět zavírá do studia, během dubna probíhají poslední dodělávky a páté řadové album Fleretu s názvem Z hůry dané je rázem na světě. V tomto roce kapela také dělá předskokany světoznámým Jethro Tull ve Zlíně v rámci World Tour ´97. K desce na také natáčí nový videoklip na píseň Ukažte mi cestu dom.

V roce 1998 je na trh uvedena reedice prvního řadového alba Fleretu Tož vitajte, ogaři + bonus. V dubnu kapelu poprvé opouští bubeník Jiří Hlavnička. Heglasova místa se ujímá Květoslav Balšán, zvaný Bonzo či Květák. K patnáctým narozeninám kapely vychází u nakladatelství Hitbox publikace s názvem Písně skupiny Fleret od A do Ž, jde o zpěvník.

Na jaře roku 1999 dokončuje Fleret novou desku Tož tadyk ju máte. Rozrůstá se textařský tým o Milana Matějku.

Časté dotazy fanoušků týkající se koled donutí v roce 2000 k vydání ryze vánoční desky, další deska Fleretu a Jarmily Šulákové s názvem Tož ščasné a veselé, čítající celkem 20 vánočním koled je na světě.

Je rozhodnuto - výběrová deska Fleretu bude natočena živě a tak hned z jara roku 2001 vychází deska s názvem To najlepší - Kurnikšopatožtojo! Na podzim vychází knížka Tož štrngnime si spolem!, jejímž autorem je Ilja Kučera ml., která mapuje dosavadní osmnáctiletou historii kapely.

Během dubna roku 2002 Fleret natáčí další řadové album a již v prosinci vychází pod názvem Trnkostroj.

V roce 2003 Fleret slaví dvacet let a do kapely přichází nový manažer Vladimír Chromeček, bývalý basák a manažer skupiny Kamelot. Po pěti letech se uskutečňují personální změny v kapele, loď opouští Vladimír Mokráš a nahrazuje ho mladý a výborný baskytarista Tomáš Koudelka, řečený Koudy. Následně se do kapely vrací starý známý bubeník Jiří Heglas Hlavnička. Působení Květoslava Balšána je tak u konce. Během léta vznikají ve Vizovicích hned dva videoklipy - k písním Vý aj pý a Pláňka. Během podzimu se rodí zpěvník s názvem Písně skupiny Fleret od A do Ž - 2. díl.

V květnu roku 2004 odchází po dlouhých jedenácti letech Vladan Heča a jeho místo přebírá Vítek Rokyta, přezdívaný Orf.

V roce 2005 se naposled koná festival Valašský frgál, který  dlouhá léta pořádal sám kapelník Zdeněk Hrachový.

Téměř celý leden roku 2006 připravuje Fleret ve studiu další (v pořadí již třetí) společnou desku s Jarmilou Šulákovou, která vychází v létě pod názvem Zapřahajte žebřiňák.

Když to shrneme, Fleret má na svém kontě již několik desek, knihu nebo dva zpěvníky. Od roku 2007 má ale také své vůbec první DVD, které se natáčelo v pražském Lucerna Music baru. DVD nese název Fleret - Live koncert. V Zádveřicích u Vizovic se koná první ročník Rockové noci pod hvězdami, kterou opět pořádá Hrach.

Začátek roku 2008 se nese v duchu oslav pětadvacátého výročí kapely. Na podzim vychází časopis s názvem Čtvrtstoletník č. 1, který napsal Ilja Kučera ml.

Od února roku 2009 je kapela zavřená ve studiu, jelikož nastal čas roztočit novou desku, v tomto roce se také valašská královna Jarmila Šuláková dožívá úctyhodných 80. let a na její počet se vydává dvoj CD obsahující reedici alba Fleret a Jarmila Šuláková a živák s Jarmilkou a vychází pod názvem Až zavřu dvéři. Vše pomalu spěje k tomu, že kapelu opustí baskytarista Koudy a na jeho místo nastupuje mladý Marek Abrahám z Dubnice nad Váhom.

Hned začátkem roku 2010 se pánům z Fleretu dostává velkého a významného ocenění, který mu uděluje zastupitelstvo města Vizovice - Cenu města Vizovice za propagaci města. V kapele to začíná skřípat mezi Heglasem, kterého v kapele nahrazuje zkušený bubením David Filák.

1. června 2011, tedy na Den dětí, vychází již jedenáctá řadová deska Fleretu s názvem O krásách Valašska, jde o vynikající album, rovnající se legendárnímu dílu s názvem Zafúkané. Definitivně poslední plánované vystoupení s valašskou královnou Jarmilkou Šulákovou je na programu 21. srpna v rámci koncertu na Trnkobraní. Jarmila Šuláková odchází po mnoha a mnoha letech aktivní pěvecké kariéry do zaslouženého důchodu.

Na začátku roku 2012 přichází smutná zpráva, jelikož náhle umírá dvorní textař Fleretu Milan Matějka. V polovině roku definitivně končí svou manažerskou práci Laďa Chromeček a plnohodnotně jej nahrazuje Silvia Majerčáková (později Hrachová).

Významný rok v historii Fleretu je rok 2013, jelikož kapela slaví neuvěřitelných 30 let. Hned od ledna se natáčí ve studiu živé album s názvem Umělci na šňůře. S knihou mapující celých 30 let kapely přichází i mladý a nadějný spisovatel Jakub Malovaný, kniha opět nese název Umělci na šňůře. Na speciální koncertech se samozřejmě křtí nová deska a objevují se navíc staré dobré tváře, jako Kačes, Číňan, Dědek nebo Chrasťa.

V roce 2014 slaví Jarmila Šuláková krásných 85 let a na její počet je na vsetínském kulturáku uspořádaný velký galakoncert, kde je Jarmilka přítomna osobně a mezi gratulanty nesmí chybět ani Fleret.

Na jaře roku 2015 se Fleret opět zavírá do studia, aby pro své fanoušky nahrála novou a dlouho očekávanou řadovou desku s názvem Hopa bejbe. Deska vyjde v červnu a oficiálně bude pokřtěna na Zádveřické rockové noci pod hvězdami v červenci.

Zdeněk „Hrach“ Hrachový

kapelník Fleretu
autor hudby k většině písní
kytara, dvanáctistrunná kytara, mandolína, fujara, zpěv

nar.: 12. 5. 1961
zakládající člen Fleretu
Hraje na akustické kytary od Jirky Navrátila (Sagitarius Liberec)
a na minikytaru od Davida Kourka (Brno)
struny GorStrigs,GHS,Elixír
fujaru výroby RNDr. Jaroslav Mikula

Stanislav „Stáňa“ Bartošík

housle, kazoo, foukací harmonika, měchy dud, zpěv
nar.: 31. 7. 1964

člen Fleretu od roku 1991
hraje na housle neznámého mistra
struny GorStrings

Vítek „Orf“ Rokyta

elektrická kytara, harmonika, zpěv
člen kapely od května 2004.
kytara: Fender Stratocaster Custom Shop 1960
aparat: Marshall JTM-45, Marshall box 1936
efekty: HOT, Electro-Harmonics, Boss, true-bypass lišta od firmy Pavel Horky HOT
harmonika: Delicia Junior

Radek Postava

baskytara
nar.: 4. 9. 1986 Zlín

baskytary : GALLAN, MTD
aparatura : AMPEG B100R

Rosťa „Rocky“ Koplík

bubeník
Zlín

nar.: 1. 9. 1971

David Filák
bicí, zpěv
Marek „Maroš“ Abrahám
baskytara, zpěv
Jarmila Šuláková
zpěv
Jiří „Heglas“ Hlavnička
bicí nástroje, percussion, kazoo, trubka, zpěv
Tomáš „Koudy“ Vunderle
baskytara, zpěv
Vladan „Číňan“ Heča
el. kytara, kytara, flétna, klarinet
Vladimír „Dědek“ Mokráš
baskytara, zpěv
Květoslav „Bonzo“ Balšán
bicí nástroje
Vlasta Redl
kytary, zpěv, hudba, texty
Pavel Husár
baskytara, zpěv
Petr Chrastina
elektrická kytara, zpěv
Zdeněk Jurásek
akustická kytara, zpěv, flétna
Pavel Barnáš
violoncelo